Düşey Delikli Tuğlalar

Taşıyıcı sistemi betonarme olan, az veya çok katlı binaların taşıyıcı sistemlerine üstün basınç dayanım özelliği ile (Ortalama 80 – 90 Kgf/cm2) katkıda bulunur. Binanızı her türlü iklim şartlarında hatta uygun ısı bölgelerinde ek yalıtım malzemesi kullanmadan, en sağlıklı ve en ekonomik şekilde sıcak veya soğuk hava şartlarından korur. Aşağıda bu ülkemizde en sık kullanılan W sınıfı ve geçmeli bu tip tuğlalardan örnekler verilmiştir.

Yatay Delikli Tuğlalar

Binaların iç ara bölmelerinde yaygın kullanım. Sandviç duvarlarda iki tuğla arası STROFOR veya XPS(sert köpük) levha uygulamalarında, binanıza aşırı yükler getirmeyen hafif tuğlalar.

Düşey Delikli Taşıyıcı Tuğlalar

Düşey Delikli Taşıyıcı Tuğlalar (Yığma Tuğlalar), 2-3 katlı binalarda, duvarların  taşıyıcı olduğu yapı sistemlerinde kullanılırlar. Yığma Tuğlalar ile En az Betonarme Taşıyıcı sistemli binalar kadar sağlam binalar inşa edilir.

Yığma Tuğla Harçlama Detayı

Hafif Tuğlaların Betonarme binalarda taşıyıcı sisteme yük taşıma konusunda her ne kadar dolaylı olarak katkısı olsa da tuğlanın getirmiş olduğu ağırlık yükü, betonarme sistemlerde yapılan hesaplara maliyeti arttırıcı unsur olarak girmektedir. Yığma binalarda ise taşıma görevini tek başına tuğlalar üstlendiğinden, tuğlanın kendi ağırlığı ve birbirine kenetlenmiş örme sistemi üstün mukavemet özelliği sayesinde bu görevi en iyi şekilde yerine getirmesini sağlar. 1991 tarihli Bayındırlık Bakanlığı tebliği uyarınca yığma binalarda sadece TS705'e uygun tuğlalar kullanılmalıdır.

 
Asmolen Tuğlalar

Statik Çalışmaya Katılmayan Asmolen Tuğlalar Bina döşemelerinde ideal Isı ve Ses izolasyonunu sağlayan ürünler. Binanız az katlı da çok katlı da olsa döşeme betonu kalınlıklarına göre ihtiyacınıza uygun asmoleni seçip kullanabilirsiniz. Asmolen Tuğlalar Statik Yük Taşımayan dolgu malzemeleridir. Döşeme betonu için kalıp gereklidir.